Nowe rozwiązania prawne dotyczące alimentów.

W dniu dzisiejszym (16.09.2016 r.) odbyła się konferencja prasowa Ministra Sprawiedliwości - pana Zbigniewa Ziobry poświęcona rozwiązaniom prawnym dotyczącym alimentów.


Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości Polska jest na czele rankingu państw, w których rodzice nie płacą alimentów. Skuteczność ich ściągalności wynosi ok. 20%. Do tego co roku płacimy ze swoich podatków ok. 1,5 mld złotych na Państwowy Fundusz Alimentacyjny, bo tyle wynoszą na rzecz dzieci.


Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany, które mają poprawić skuteczność egzekwowania obowiązku alimentacyjnego m. in. odpowiedzialność karną, jeśli ktoś będzie posiadać dług alimentacyjny większy niż suma 3 należnych świadczeń, grzywnę, karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku dla osób zalegających więcej niż 3 świadczenia alimentacyjne.


Ministerstwo w swojej propozycji daje możliwość uniknięcia kary przez dłużnika alimentacyjnego pod warunkiem, że dobrowolnie wyrówna zaległości przed wszczęciem postępowania.


Uzasadniając proponowane zmiany - pan Minister Sprawiedliwości zwrócił uwagę na to, iż niedopuszczalna jest sytuacja, w której rodzic unika płacenia alimentów, mimo że go na to stać. Dlatego też konieczne jest zaostrzenie egzekwowania alimentów bo wszyscy, którzy ich nie płacą alimentów jawnie drwią sobie z systemu prawnego i unikają odpowiedzialności za swoje dzieci. Wiceminister Sprawiedliwości pan Marcin Warchoł powiedział, że proponując zmiany wzorujemy się na przepisach europejskich choćby francuskich, gdzie za niepłacenie alimentów przez 2 miesiące grozi kara 2 lat więzienia. Wzorujemy się na przepisach francuskich, gdzie za niepłacenie alimentów przez 2 miesiące grozi kara 2 lat więzienia.


Więcej: https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/news,8608,w-trosce-o-dobro-dzieci--skuteczne-egzekwowanie.html


Najpopularniejsze
Ostatnio dodane
  • Facebook Classic
  • Klasyczna YouTube
  • Twitter Classic
  • Google Classic