Czytam dotykiem - książki w "produkcji".

Ogromne zaangażowanie pięciu osób - więźniów z Zakładu Karnego Strzelcach Opolskich nr 2, którzy dobrowolnie pracują nad książkami dla niewidomych i słabowidzących dzieci już po kilku dniach przyniosła niespodziewane efekty. Cała grupa - Daniel Ż., Paweł F., Damian N., Piotr P. oraz Krzysztof Z. - sami zgłosili się do udziału w projekcie i poświęcili wiele godzin swojego czasu, by powstawały drobne elementy, a w efekcie rzeczy składowe do książek dotykowych.

Odbyło się już kilka spotkań koordynatora projektu, pani A. Zalejskiej z osadzonymi z Zakładu Karnego nr. 2 w Strzelcach Opolskich. Spotkania mają formę warsztatów.

Praca przy powstawaniu tego rodzaju książek wymaga ogromnej cierpliwości oraz dbałości o każdy najmniejszy szczegół, który jest bardzo istotny przy czytywaniu dłońmi. Osadzeni także poza warsztatami pracują nad częściami składowymi książek. Praktycznie nie rozstają się z materiałami do książek, chcąc by jak najszybciej grupa oczekujących na nie dzieciaków mogła się z nich cieszyć! Niebawem następne spotkanie z osadzonymi i powstanie kolejna partia elementów do książek… wszystko wskazuje na to że już niedługo niewidome i słabowidzące dzieci będą cieszyły się z możliwości poznawania świata bajek przez dotyk.

- Spotkałam się z wieloma pytaniami ze strony osadzonych na temat docelowych odbiorców tych rękodzieł w formie książek dotykowych. Osadzeni zadawali pytania na temat dzieci niewidomych ich postrzegania i poznawania świata. Pytali skąd pomysł i co nami kieruje, że chcemy pracować z osadzonymi skazanymi na długoterminowe wyroki okazując podziw dla samego pomysłu - opowiada Aneta Zalejska, koordynator projektu "Czytam dotykiem".

Więcej zdjęć na FB Fundacji.