Obostrzenia za przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym


W piątek 15.07.2016r. w Ministerstwie Sprawiedliwości obyła się konferencja prasowa w sprawie propozycji obostrzeń za wykroczenia i przestępstwa w ruchu drogowym.

Propozycje Ministerstwa mają na celu poprawić sytuacje na polskich drogach czy tak się stanie? Nie wiadomo… Czy obostrzenia faktycznie coś zmienią?


Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew powiedział podczas konferencji: „Chcemy ograniczyć nieodpowiedzialne i groźne zachowania nieokrzesanych kierowców, którzy regularnie, w sposób drastyczny, naruszają zasady bezpieczeństwa, powodując śmierć i zniszczenia na polskich drogach. Nic nie rozzuchwala sprawców bardziej niż bezkarność”.


Równocześnie Ministerstwo podaje statystyki w Polsce na 100 wypadków drogowych ginie aż 9 osób, (dane z 2014 r.), gdy w tym samym czasie w Niemczech, czy Austrii zginęła w wyniku wypadku drogowego 1 osoba. Statystyki z 2015 roku są następujące ponad 2200 tragedii na polskich drogach, zakończonych czyjąś śmiercią lub poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, spowodowały osoby będące pod wpływem alkoholu.


Zdaniem Ministerstwa obecne przepisy nie pozwalają na skuteczne ściganie sprawców groźnych przestępstw i wykroczeń drogowych, a czasem stanowią wręcz zachętę do zachowań powodujących tragiczne skutki. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro i Sekretarz Stanu Michał Wójcik podawali przykłady łamania przepisów drogowych, tragedii do których dochodzi na drogach ale przede wszystkim sytuacji, w których sprawy uległy przedawnieniu.


Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje projekt ustawy, w którym za jadę pod wpływem alkoholu lub narkotyków sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona. Przedawnieniu będą ulegać sprawy dopiero po trzech latach od momentu popełnienia, a ten kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15. Sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy.


Chcesz wiedzieć więcej o propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości czytaj:

https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/news,8447,zaostrzenie-kar-za-przestepstwa-i-wykroczenia-w.html

Najpopularniejsze
Ostatnio dodane
  • Facebook Classic
  • Klasyczna YouTube
  • Twitter Classic
  • Google Classic