Zostało tylko kilka dni - przyłącz się do akcji!

Zostań naszym Strongmanem!


Wyciśnij z siebie trochę grosza:) 5, 10, 20 złoty lub tyle ile udźwigniesz…


Zbieramy pieniądze na wsparcie działania "Czytam dotykiem". Są dzieci, które potrzebują pomocy w poznawaniu świata, są tacy, którzy nigdy na innych się nie oglądali i chcą to zmienić...chcą zrobić coś dobrego!


W ramach akcji zbieramy środki na ręczne wykonanie 10 książek dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Książki będą wykonywane przez więźniów z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich i przekazane zostaną do ośrodków szkolno-wychowawczych w całej Polsce. Przy realizacji projektu współpracuje z nami Partycja Zalejska – osoba, która wykonała pierwsze autorskie książki, laureatka Konkursu Projekt Książki Dotykowo-Fakturowej „Manufaktura Książki” w 2012 i 2014 roku.


"Moja przygoda z książkami dotykowymi zaczęła się w liceum, kiedy poszłam na zajęcia z panią Iloną Juszczyk, dyrektorką Ośrodka Wychowawczo - Rewalidacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej Polskiego Związku Niewidomych. Na tym spotkaniu dowiedziałam się jak się czuje osoba niewidoma, z czym musi się zmierzać codziennie. Po tym spotkaniu wpadłam na pomysł, że na konkurs jaki organizował wtedy Ośrodek zrobię bajkę. Było wiele książek pokazujących jak rozróżniać zwierzątka, jak liczyć, a bajek, które każdy z nas zna z dzieciństwa nie było. Długo wybierałam bajkę którą chcę przełożyć na „język dzieci niewidomych” i w końcu wybrałam „Kopciuszka” to bajka piękna, która uczy, że najważniejsze jest wnętrze człowieka. Pierwszym etapem tworzenia książki jest przeczytanie baśni i wybranie z niej najważniejszych zdań by nie zgubić się historii. Potem przełożenie tego na język Brailla, gdy tekst już jest gotowy czas na szczegółowe projektowanie strony obrazkowej :) Jak powstanie zarys, przenoszę projekt na komputer i robię poglądowe ilustracje na komputerze. Patrząc na projekt obrazkowy bajki szukam materiałów jakie mogą być mi potrzebne, strona po stronie, zliczam czego i ile jest potrzeba. Dbam o jakość materiałów – jak w bajce występuje lis to ma futro lisa, a jak księżniczka ma jedwabną suknie to jest ona faktycznie jedwabna. Rzeczywiste tworzenie książki zaczyna się od rozrysowania i wycięcia w tekturze „kartek” książki oraz ramek, sklejanie, doklejanie materiałów... teraz czeka mnie zadanie nauczenia więźniów z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich tej pracy." - autorka pomysłu.


Książki wykonywane będą na bazie projektów Patrycji ręcznie przez więźniów, a wykorzystywane są do tego takie surowce jak gips, kleje, materiały i tektura. Każda książka to swoiste rękodzieło, składa się z trzech elementów: tekstu bajki drukowanego i pisanego Braillem oraz strony z trójwymiarowym obrazkiem.


Przyłącz się do akcji kup stronę, dwie lub całą książkę!


Daj frajdę dzieciom! Pomóż im czytać i poznawać świat!


http://www.fundacjaslawek.org/#!czytamdotykiem/ucdma

Najpopularniejsze
Ostatnio dodane
  • Facebook Classic
  • Klasyczna YouTube
  • Twitter Classic
  • Google Classic