Podsumowanie V Festiwalu Sztuki Więziennej

W dniach 16-19 czerwca Fundacja Sławek zorganizowała
V Festiwal Sztuki Więziennej
Poznaj twórczą resocjalizację.

W ostatnich 4 latach wydarzenie to było organizowane przy współpracy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie, natomiast w tym roku w przygotowania włączyła się również Wyższa Szkoła Nauk Społecznych Pedagogium, dzięki której mieliśmy zaszczyt gościć w murach uczelni warszawskiej.

Pierwszą częścią Festiwalu były warsztaty artystyczne w Ośrodku Readaptacji Fundacji Sławek w Mieni pod przewodnictwem poetki
Ewy Nowakowskiej oraz architektki, malarki Urszuli Pielach-Giemzały. Zwieńczeniem warsztatów był artystyczny performance oraz recital uczestników i prowadzących zaprezentowany podczas Finału Festiwalu.
W warsztatach udział wzięli utalentowani osadzeni z Zakładu Karnego
w Białej Podlaskiej, Oddziału Zewnętrznego w Warszawie - Bemowie oraz podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej CARITAS Diecezji Warszawsko-Praskiej w Mińsku Mazowieckim.

Finał V Festiwalu Sztuki Więziennej, miał miejsce w WSNS Pedagogium i był drugą częścią wydarzenia. Przedstawiciele jednostek penitencjarnych
z okręgu warszawskiego oraz z Włocławka, Poznania, Białej Podlaskiej, Strzelec Opolskich oraz Przytuł Starych przedstawili twórczość osadzonych. Były to obrazy, rzeźby, dzieła tworzone z papierowej wikliny, fotografie, gazetki więzienne i wiele innych.

Podczas gali finałowej zaprezentowały się grupy teatralne oraz zespoły muzyczne, tworzące w warunkach izolacji, ale nie tylko… Wystąpili:

• doc. dr Danuta Gajdus – prezentując historię przemian
    w więziennictwie;

• Areszt Śledczy Warszawa Służewiec i Dom Kultury „KADR” – prezentując działalność kulturalno-oświatową;

• wokalista z Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej;

• Joanna Bernasiewicz, wolontariuszka Fundacji Sławek i młodzież
    z Zakładu Poprawczego w Studzieńcu – przedstawiając sylwetkę
    i działalność resocjalizacyjną ks. Jana Bosko;

• uczestnicy i prowadzący warsztaty w Ośrodku Readaptacji Fundacji Sławek w Mieni;

• zespół teatralny „Upadłe Anioły Powstają” z Zakładu Karnego
    w Przytułach Starych - spektakl pt. „Wszyscy jesteśmy Korczakami naszych czasów”;

• zespół muzyczny „Oddział Otwarty" z Oddziału Zewnętrznego Warszawa-Bemowo;

• mgr Eliza Proszczuk – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
    – prezentowała działania zrealizowane w ramach międzynarodowego projektu artystycznego „PAROL!”;

• Elżbieta Wrona – Prezes Fundacji Dom Kultury – prezentowała działania Fundacji Dom Kultury;

​​​​oraz zespół muzyczny
PARAGRAF 64 z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich, który zagrał koncert promujący debiutancką płytę „Mój Anioł Stróż”.

Płytę można było kupić podczas finału.

Jako Prezes Fundacji Sławek serdecznie dziękuję osobom czynnie zaangażowanym w realizację V Festiwalu Sztuki Więziennej:
prof. zw. dr hab. Markowi Konopczyńskiemu, Rektorowi WSNS Pedagogium za życzliwe przyjęcie w murach uczelni oraz
Dyrektor okręgowej Służby Więziennej płk Annie Osowskiej-Rembeckiej
za współpracę przy organizacji wydarzenia.

Z całego serca pragnę też podziękować wszystkim pracownikom i wolontariuszom Fundacji Sławek, których zaangażowanie w to przedsięwzięcie jest nieocenione.

Natomiast szczególne podziękowania należą się przede wszystkim osadzonym, którzy zdecydowali się wziąć udział
w Festiwalu i podzielić się z jego uczestnikami własną twórczością. Jesteście najlepszym przykładem na to, że resocjalizacja przez sztukę daje pozytywne rezultaty
i ma sens!

Trzymamy kciuki za każdego osadzonego, któremu sztuka pomaga przetrwać w warunkach izolacji więziennej.

Dziękuję i do zobaczenia za rok!

Marek Łagodziński

Prezes Fundacji Sławek