FUNDACJA SŁAWEK

 

Fundacja Sławek została założona w 1998 roku przez rodzinę Państwa Łagodzińskich, a swój początek miała w postaci drobnych działań filantropijnych rodziny zapaleńców...dziś jest jedną z prężniej działających organizacji pozarządowych wspierających osoby wykluczone społecznie w drodze do samodzielności. Fundacja Sławek od 2008 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.

 

Marek Łagodziński, prezes Fundacji „Sławek” po raz pierwszy zetknął się z problemami osób wykluczonych w 1992 r. w jednym z pierwszych klubów Anonimowych Alkoholików w Warszawie przy ul. Goplańskiej. Tam usłyszał historie osób wykluczonych społecznie, walczących z uzależnieniami, bezdomnością czy więzieniem i wraz z rodziną zaczął im pomagać prywatnie.

Wówczas czytanie wg Św. Mateusza 25.31-46 "Byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie." "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". Słowa te nabrały dla pana Marka nowego znaczenia.  

 

Pierwszym podopiecznym Fundacji był Pan Sławek, dziś trzeźwy, szczęśliwy i uczciwy alkoholik, niepijący od ponad 20  lat od którego imienia nadano nazwę fundacji. Gdy w 1998 roku Sławek opuszczał Zakład Karny po kolejnym pobycie w więzieniu gdzie zaprowadziło go uzależnienie, był pełen obaw i lęków czy da sobie radę na wolności, czy podoła wyzwaniom jakie postawi przed nim świat. Chciał żyć uczciwie, znaleźć pracę, założyć rodzinę, lecz nie wiedział jak tego dokonać. Kolejne próby podjęcia pracy kończyły się niepowodzeniami, bo jako osoba karana nie wzbudzał zaufania u potencjalnych pracodawców. Gdy w końcu udało mu się znaleźć zatrudnienie na budowie jako pomocnik murarza wierzył, że jego los się wreszcie odmieni. Okazało się jednak, że nowe środowisko pracy może zniweczyć jego starania by żyć w abstynencji. Jedyne co mu pozostało to zwrócić się o pomoc do osób związanych z fundacją. Dzięki pomocy Fundacji Sławek zdobył zawód, założył rodzinę i żyje uczciwie.

 

Dziś Fundacja Sławek to ponad dziewięć tysięcy osób które uzyskały kompleksowe wsparcie w drodze do samodzielności dzięki udziałowi w programie KOMPAS.

 

 

 

 

 

Kompas1.png

#robdobro

Kompas3.png
  • Facebook Classic
  • Klasyczna YouTube
  • Twitter Classic
  • Google Classic