press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/18
Czytam Dotykiem
Czytam Dotykiem

Opisz swój obraz.

press to zoom
Czytam Dotykiem
Czytam Dotykiem

Opisz swój obraz.

press to zoom
Czytam Dotykiem
Czytam Dotykiem

Opisz swój obraz.

press to zoom
Czytam Dotykiem
Czytam Dotykiem

Opisz swój obraz.

press to zoom
1/13

"CZYTAM DOTYKIEM"

Program tworzenia książek dotykowych dla dzieci niewidzących i słabowidzących.

Historia programu "Czytam Dotykiem"

Program rozpoczęliśmy w 2016 roku dzięki współpracy z ówczesną koordynatorką projektu Anetą Zalejską i jej córką Patrycją Zalejską - autorką nagradzanych książek dotykowych, laureatką Konkursu Projekt Książki Dotykowo-Fakturowej „Manufaktura Książki” w 2012 i 2014 roku. Przy tworzeniu pierwszych książeczek dotykowych współpracowali z nami więźniowie z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich. Dzięki ich pracy powstały 24 ręcznie wykonane książeczki z bajką "Kopciuszek", które następnie zostały wysłane do ośrodków pracujących z niewidomymi i słabowidzącymi dziećmi z całej Polski! Książki trafiły do 10 Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących podanych na stronie wg. listy MEN oraz do Ośrodka Wychowawczo-Rewalidacyjnego w Częstochowie, którego kadra pomagała nam merytorycznie w realizacji projektu. Książki dotykowe te zostały wykonywane przez więźniów odbywających wieloletnie wyroki za najcięższe przestępstwa. Ich praca na rzecz dzieci niewidomych i słabowidzących była formą zadośćuczynienia a także wpłynęła na rozwój społecznej wrażliwości skazanych. W kolejnych miesiącach okazało się, że pomysłodawczyni projektu pozyskała darczyńcę, który wpłacił darowiznę pozwalającą na produkcję kolejnych 12 książek w ramach drugiej edycji projektu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W roku 2018 roku zrealizowaliśmy pierwszą akcję charytatywną "Podziel się opłatkiem" dzięki której mogliśmy kontynuować programy Fundacji Sławek - w tym także program "Czytam Dotykiem". Jednocześnie rozpoczęliśmy współpracę w nowo powstałą Fundacją Kołobajki - założoną przez twórczynię książeczek dotykowych Patrycję Zalejską i Kiryła Konowałowa. Dzięki tej współpracy nowo powstała pracownia Fundacji Kołobajki mogła w 2019 roku wykonać kolejnych 10 książeczek dotykowych i przekazać je do Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia oraz Bibliotek dla dzieci niewidomych i słabowidzących.

W grudniu 2019 roku rozpoczynamy kolejną edycję akcji charytatywnej "Podziel się opłatkiem" wspierającej programy Fundacji Sławek. Zbiórka wesprze także program "Czytam Dotykiem". Dzięki temu w 2020 kolejne książeczki trafią do Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia oraz bezpośrednio do dzieci niewidomych i słabowidzących!

Szukaj także najnowszych informacji o programie na: www.facebook.com/fundacjaslawek.org

Dziękujemy wszystkim, którzy przez te wszystkie lata wspierają projekt "Czytam Dotykiem" poprzez zakup cegiełek w postaci opłatków świątecznych lub poprzez wsparcie darowizną. Dzięki Wam możemy tworzyć lepszy świat!

#RóbDobro

#CzytamDotykiem

#Kołobajki

  • Facebook Classic
  • Klasyczna YouTube
  • Twitter Classic
  • Google Classic